Warzywa to niezwykle cenny składnik diety, a świadomość wagi ich spożycia każdego roku wzrasta. W okresie zimowym, kiedy ciężko już o warzywa świeże, sporą popularnością cieszą się nie tylko te mrożone, ale także i suszone warzywa. Jakie są jednak ich wady i zalety?
Na czym polega proces suszenia?
Suszone warzywa poddawane są przez pewien czas działaniu wysokiej temperatury, połączonej z odpowiednią wentylacją. Proces ten od wieków stanowił niezwykle ważny element przygotowań nie tylko do zimy, ale także do zachowywania żywności na co dzień – suszone warzywa są bowiem niezwykle trwałe.
Podczas procesu suszenia z warzyw zostaje usunięta niemal cała woda, z której te składają się nawet w 98%. Proces suszenia ma też znaczny wpływ na wartości odżywcze warzyw oraz na ich wartość dla układu pokarmowego.
Bogactwo błonnika i minerałów
Spośród plusów suszonych warzyw trzeba wymienić przede wszystkim niezwykle silny aromat, jeżeli mowa o cechach, które widoczne są na pierwszy rzut oka.
Z punktu widzenia zdrowia niezwykle ważna jest jednak wysoka zawartość błonnika w suszonych warzywach. Błonnik stanowi niezwykle ważny element profilaktyki przeciwnowotworowej, gdyż chroni jelito grube przed rozwojem raka.
Czyści on także układ pokarmowy, a ponieważ pęcznieje w nim, wchłaniając znajdującą się tam wodę, powoduje trwające długo uczucie sytości, nie posiadając jednak wartości odżywczych, za co suszone warzywa cieszą się popularnością wśród osób odchudzających się.
Suszone warzywa zawierają też o wiele większą koncentrację cennych minerałów, potrafiąc zaspokoić przy spożyciu niewielkiej ich porcji dobowe zapotrzebowanie na wiele z nich.
Skromne wartości odżywcze
W procesie suszenia warzywa tracą jednak cenne witaminy i białka, które pod długotrwałym wpływem dość wysokiej temperatury zwyczajnie ulegają rozkładowi. Nie jest to problemem podczas ciepłej pory roku, gdyż wtedy łatwo dostępne są inne formy warzyw, jednak zimą należy sięgać także po warzywa mrożone lub inne produkty bogate w witaminy i w białka.
Smak suszonych warzyw umila okres zimowy, podczas którego obficie używane są w kuchni. Bogactwo minerałów pozwala zachować dobre zdrowie, a duża zawartość błonnika przyspieszy perystaltykę jelita grubego w tym niekorzystnym dla tego narządu okresie. Zalety te jednak trzeba przypłacić ubogą zawartością białek i witamin.