Łuszczyca jest naprawdę poważną i ciężką chorobą skórną, dlatego nie powinna być traktowana po macoszemu i bagatelizowana. Ciężko się z nią żyje, ale jednak leczenie łuszczycy jest możliwe i potrafi być w pełni skuteczne, o ile zostanie odpowiednio dostosowane do typu choroby, którą w pierwszej kolejności trzeba dobrze zdiagnozować.
Łuszczyca zwyczajna
Pierwszym i najczęściej spotykanym przykładem choroby jest łuszczyca zwyczajna, występująca u zdecydowanej większości pacjentów. Charakterystyczne dla niej zmiany potrafią pojawić się na każdej części ciała, ale zwykle obejmują obszar głowy, pleców, ramion oraz dłoni.
W łuszczycy zwyczajnej zmiany skórne mają dość typowy charakter. Przypominają liczne maleńkie grudki, które pokrywa łuszcząca się powierzchnia, przypominająca fakturą i kolorem srebrną rybią łuskę. W leczeniu łuszczycy zwyczajnej stosuje się różne środki dermatologiczne.
Łuszczyca krostkowa
Drugim diagnozowanym typem choroby jest łuszczyca krostkowa. W jej przypadku zmiany skórne przyjmują już nieco inną postać niżeli w łuszczycy zwyczajnej, bo bardziej przypominają drobne i skumulowane w grupach pęcherzyki, które są intensywnie czerwone, a od środka wypełnione jak gdyby jasnym płynem.
Krostek nie wolno oczywiście drapać, wyciskać, ani jakkolwiek inaczej naruszać. Łuszczyca krostkowa może wystąpić albo na jednej konkretnej partii skóry, albo rozprzestrzenić się na całym ciele.
Łuszczyca stawowa
Czasami leczenie łuszczycy może wymagać wytoczenia cięższych dział, zwłaszcza gdy dojdzie do sytuacji, w której choroba pojawi się w okolicy stawów, a przede wszystkim na stawach międzypaliczkowych dalszych. W takiej sytuacji mówi się o wystąpieniu łuszczycy stawowej.
Jest to jedna z groźniejszych form choroby, przy której pojawia się pewne ryzyko doznania inwalidztwa. Konieczne jest to, by leczenie łuszczycy stawowej przeprowadzić z pomocą dobrego i doświadczonego specjalisty. W jej przypadku naturalne i domowe metody terapeutyczne na pewno nie będą działać.
Łuszczyca uogólniona
Wszystkie powyższe rodzaje łuszczycy mogą zacząć się niepozornie, by z czasem zmianami zaczęły się pokrywać coraz większe powierzchnie ciała. Gdy dojdzie właśnie do takiej sytuacji, choroba przyjmuje postać łuszczycy uogólnionej.
W jej przypadku dodatkowym charakterystycznym objawem jest podwyższona temperatura ciała. W łuszczycy uogólnionej choruje cały organizm, więc cały organizm wymaga leczenia – także od wewnątrz, nie tylko od zewnątrz.